A Pici Piacot sokan akkor fedezik fel, amikor várandósok lesznek, és konkrét elképzelésekkel érkeznek a vásárra, hogy mit szeretnének a születendő babának. Az első vásárolt termékek általában az alvással kapcsolatosak, hiszen minden szülő szeretné, hogy gyermeke nyugodtan és kényelmesen pihenjen. Ezen a ponton még általában kicsit tanácstalanul válogatnak a leendő szülők (tisztelet a kivételnek, aki már jó előre utánanézett mindennek, és szinte már jobban tisztában van a termékek legfontosabb tulajdonságaival, mint maguk az eladók), de szinte biztos, hogy egy babatakaró belekerül a kosárba. Hogy a legmegfelelőbbet választják elsőre? Nem biztos. Mindenesetre mi most szeretnénk abban segíteni, hogy a babatakarók világát kicsit jobban megismertessük Magazinunk olvasóival és a Pici Piac vásárlóival.
Mégis mennyi takaróra van szüksége egy csecsemőnek?
Lehet, hogy most még kétkedve olvasod ezeket a sorokat, de a válasz az, hogy jóval többre, mint egy. És itt most nemcsak arról beszélünk, hogy ha ki kell mosni, akkor legyen kéznél egy másik. A babatakaró ugyanis nemcsak egy ágynemű, mint a felnőtteknek, hanem sokkal több funkciója van, ráadásul az első hónapokban a baba nem csinál mást, mint fekszik: a kiságyban, a kanapén, a babakocsiban, a fűben, a nagyszülőknél, a vendégségben, az autóban, tehát szinte évszaktól függetlenül mindig kelleni fog valami alá és fölé. Azt még el tudjuk képzelni, hogy a kiságyban használt takaró átvándorol a kanapéra, de a szőnyegre már biztosan nem ugyanazt a darabot fogod letenni, és vendégségbe is inkább majd egy másikat viszel magaddal. Gyorsan rájönnek a szülők, hogy mindenhol a kezünk ügyében kell lennie egy babatakarónak, és ha valahova gyakran megyünk, érdemes ott is hagyni egyet, pl. a nagyszülőknél.
Minden babás élethelyzethez más takaró fog kelleni
Egyrészt gyermekünk babakora le fog fedni minimum 4 évszakot, amikor kint is és bent is más-más hőmérséklethez kell takarót választani. A téli babakocsizásokhoz kelleni fog egy puha, meleg takaró a babakocsiba, hogy arra tegyük rá a kicsinket, és kelleni fog egy másik, amivel jól be tudjuk bugyolálni. Ezt a takarót valószínűleg a lakásban már nem fogjuk használni, főleg, ha ott 20-22 fok van. Nyáron meg szellős, jó légáteresztésű anyagból készült lepel lesz majd a befutó, hiszen a babánk testét ekkor is érdemes betakarni, főleg, ha szabad levegőn vagyunk, ezzel védve a napsütéstől, bogaraktól vagy egy könnyű szellőtől.
A méret a lényeg?
Többféle méretű babatakaró létezik, és mindegyiknek megvan a maga előnye. Egy nagyobb takaró nemcsak kisbaba korban tesz jó szolgálatot, hanem az első pár évben is jól hasznosul majd többféle funkcióban: egyszer takaróként, máskor lepedőként, vagy ha olyan az anyaga, akkor akár törölközőként is. A kisebb takarók viszont könnyebben szállíthatók, kisebbre hajtogathatók, így tipikusan szuper utazótársak lesznek.
Fenntarthatósági szempontok
Egy jó minőségű babatakaró képes akár több gyereket is kiszolgálni, ha nem hagyjuk, hogy tartós foltok maradjanak benne, és óvjuk az állapotát, azaz ha betartjuk az ajánlott mosási instrukciókat. Egy kevesebbet használt takaró jó szívvel tovább ajándékozható barátoknak vagy rászoruló családoknak, így az életciklusát hosszabbítjuk meg. Az pedig nagyon szívmelengető élmény, amikor egyik barátunk vagy családtagunk babáján pár évvel később a mi gyermekünk egykori takaróját látjuk viszont.
A legfontosabb tanácsok a Pici Piac kiállítóitól
Megkérdeztük a babatakarókat kínáló márkák tulajdonosait, hogy szerintük mire érdemes figyelnie egy anyukának, amikor babatakarót választ. A legfontosabb tanács az volt, hogy évszaknak és időjárásnak megfelelő terméket válasszunk, és nagyon figyeljünk az anyagra. A babák is ugyanúgy szeretik a pihe-puha dolgokat, mint mi, felnőttek, de míg mi akár szintetikus anyagú plédek alatt is jól érezzük magunkat, a babák számára mindenképpen a természetes anyagokat részesítsük előnyben! Nem szégyen egyébként rákérdezni akár a Pici Piacon is az anyagösszetételre és a tanúsítványokra: keressük az OEKO-Tex Standard 100 minősítést!
Természetesen az esztétikum is fontos szempont: legyen jó ránézni a kis takaróra, illeszkedjen a babaszoba színeihez – hiszen a vizuális nevelést nem lehet elég korán elkezdeni!
Ezeket gondold át babatakaró vásárlás előtt!
- Az otthonodban vagy az otthonodon kívül szeretnéd használni a takarót?
- Amennyiben otthon, milyen hőmérsékletű a szoba, ahol a baba a takarót használni fogja?
- Amennyiben babakocsiban használod majd, az elkövetkező hónapokban milyen hőmérséklet várható, ez alapján egy vagy több takaróra lesz szükséged?
- Ha nagyszülőhöz vásárolsz takarót, kérdezz rá, hogy milyen lesz a hőmérséklet abban a helyiségben, ahol a baba tartózkodni fog!
- Van-e babatakaró, amit használni tudsz az autóban utazáshoz, vendégségben leteríteni, esetleg rögtönzött játszószőnyegnek? Ha nincs még, akkor érdemes erre is felkészülni!
Plusz tipp: ha várandós vagy, és megkérdezik, mit szeretnél babaváró ajándéknak, bátran kérj babatakarót, mert bármilyet is kapsz, meglesz majd a helye és ideje a kisbabás időszakban! Lehet, hogy nem azonnal használod majd, lehet, hogy csak a babakocsi aljában tartod vészhelyzet esetére, de biztosan nem lesz felesleges!
Ha babatakaróra van szükséged, látogass el az október 13-ai Pici Piac vásárra, és nézd végig a kínálatot! Nyugodtan kérj tanácsot a kiállítóktól, mondd el, milyen élethelyzetre, milyen színű szobába, mikor született babának keresel takarót, és készségesen segítenek majd neked! Tapogasd meg, emeld az arcodhoz a takarókat, hogy megbizonyosodj arról, hogy a kiválasztott darab kellemes érzés a bőrödnek. Várunk szeretettel és sok gyönyörű takaróval a következő Pici Piacon!